DEMON

Deammonifikace  anaerobní oxidace amoniaku

DEMON® je globálně uznávanou značkou procesu deammonifikace, který přeměňuje amoniak na dusičnany a následně na plynný dusík. Tato energeticky efektivní technologie umožňuje odstraňování amoniaku a dusíku bez externího zdroje organického substrátu, spotřebovává jen 40 % energie oproti běžným čistícím systémům a je často používána při čištění fugátových vod z odvodňování kalů.

Eliminace zpětného zatížení ČOV vedlejším proudem.

Nízká energetická náročnost cca 1,2 kWh/kg dusíku.

Stabilita procesu díky řízení aerace a mikrosít.

Princip procesu

Kombinace aerobní a anaerobní přeměny amoniaku v jediném reaktoru umožňuje energeticky účinné odstraňování dusíku z odpadních vod s vysokou koncentrací amoniaku. Hlavními rysy DEMONu jsou aerace s řízeným pH a selekce anammox bakterií pomocí mikrosít.

Tato technologie se zaměřuje na eliminaci dusíkatého odpadu z kalových a fugátových vod při čištění komunálních odpadních vod anaerobní digescí, což usnadňuje implementaci energeticky pozitivních ČOV s účinným odstraňováním primárního uhlíku v prostředí s nízkými poměry C/N.

Detaily procesu:

Zkrácené odstraňování dusíku

Proces DEMON® probíhá ve dvou krocích v jednom reaktoru. Prvním krokem je částečná nitritace, kdy se amoniak přeměňuje na dusitany za nízkých hodnot rozpuštěného kyslíku (< 0,5 mg/l). Druhým krokem je deammonifikace, kdy anammoxové bakterie přeměňují zbytkový amoniak a nově vzniklé dusitany na plynný dusík (N2) za anoxických podmínek. Celý proces se odehrává v jediném kalovém systému, kde většinu práce odvádějí AOB a anammox bakterie.

Odolnost systému

Řídící prvky technologie DEMON® anammox a metoda fyzikální separace anammox bakterií jsou pro tento systém unikátní. Tyto prvky podporují retenci a růst anammox bakterií a zároveň regulují dobu zadržování anammox bakterií a bakterií oxidujících dusitany v aktivovaném kalu. Díky automatizovanému procesu je vyžadován pouze minimální dohled obsluhy.

Flexibilita procesu

Proces DEMON® anammox je často realizován jako kontinuální provoz, ale může být také navržen jako sekvenční reaktor (SBR). Přestože je možné použít oba typy reaktorů, upřednostňuje se kontinuální provoz kvůli nižším celkovým nárokům na instalované dmychadla a čerpadla. Tento typ provozu také umožňuje vyšší měrné zatížení, což vede k menším objemům reaktoru.

Uhlíková stopa

Jelikož bakterie anammox přeměňují amoniak a dusičnany na plynný dusík bez použití organického uhlíku, čistírny používající technologii DEMON® anammox mohou:
a) efektivněji využívat uhlík z přítoku pro denitrifikaci
b) směrovat více organického uhlíku do anaerobních vyhnívacích nádrží za účelem výroby energie
c) minimalizovat používání externích zdrojů uhlíku, jako je metanol. To ve všech případech pomáhá snižovat uhlíkovou/emisní stopu ČOV.

Provozní výsledky - ČOV Strass (Rakousko)

Od uvedení procesu na trh před více než deseti lety byl proces zdokonalen z DEMON 1.0 na DEMON 2.0 nahrazením hydrocyklonů mikrosítem pro selekci biomasy a přechodem z SBR na kontinuální provoz. Níže uvedený obrázek z ČOV Strass (Rakousko) ukazuje vývoj čisticího výkonu odrážejícího optimalizaci procesu. Úspěch je zřejmý; zatížení bylo možné zvýšit z 0,5 na cca 1,2 kg NH4-N/m3/d při stabilní míře odstraňování amoniaku přesahující 90 %.

Zavolejte nám

Získejte profesionální řešení na míru. Navštivte naši stránku s kontakty a zavolejte nám, nebo napište e-mail. Sídlíme ve městě Slatiňany v okrese Chrudim, obchodní zastoupení máme po celé ČR, v Polsku a na Slovensku.

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby. Prohlédněte si Zásady ochrany osobních údajů.